“U” Craiova – Al Duhail 1-1, într-un amical în Austria

0
671

Într-un amical din cadrul stagiului de pregătire pe care-l efectuează în Austria, Universitatea Craiova a terminat la egalitate, scor 1-1, cu formaţia Lechwiya Al Duhail, vicecampioana Qatarului. Partida, disputată chiar în cadrul bazei de cantonament a Universităţii Craiova, la Neustift im Stubaital, a avut două reprize de câte 40 de minute. Croatul Ante Roguljic a deschis scorul în minutul 20, după o acţiune personală finalizată cu un şut la colţul lung. În debutul părţii secunde, Al Duhail a egalat prin kenyanul Olunga, golgheterul sezonului trecut în Qatar, care a marcat în urma unui corner.

Universitatea Craiova a evoluat în formula: D. Rusu – Benga (68 Neţoiu), Găman, Brăşfăleanu, Bancu – Sala, Vînă, Nistor (74 Koljic) – Cîmpanu, Markovic (60 Danciu), Roguljic (71 Baiaram).

Antrenaţi de argentinianul Hernan Crespo, fostul jucător de la Chelsea, Lazio, Inter sau AC Milan, qatarezii de la Al Duhail au evoluat în formula: Al-Bakri – Musa, Ayman, Alla – Mairton, Sassi, Nam Tae Hee, Ali Afif – Edmilson Junior, Madjer, Olunga.  Lofti Madjer, atacantul lui Al Duhail, este fiul celebrului Rabah Madjer, algerianul care a marcat pentru FC Porto fabulosul gol din finala Cupei Campionilor, contra lui Bayern Munchen, câştigată de lusitani cu 2-1.

În precedentele meciuri de verificare din Austria, Universitatea Craiova a înregistrat următoarele rezultate: 4-1 cu Arminia Bielefeld (retrogradată din Bundesliga), 1-1, cu FK Qarabag (campioana Azerbaidjanului) şi 1-0 cu FC Heidenheim (locul 6 în Zweite Bundesliga).  Universitatea Craiova va mai juca mâine un ultim amical în Austria, înaintea revenirii în ţară.