Roland Garros semifinala Djokovic – Murry intrerupta

0
298
Partida dintre numarul 1 mondial si Andy Murry incepuse conform asteptarilor. “Nole” se comporta ca un patron absolut, desi britanicul lasa impresia ca nu vrea sa iasa din meci 6-3, 6-3 in primele doua seturi castigate de Djokovic. Andy Murry a castigat insa setul urmator, si la scorul de 3-3 in setul 4, pe fondul unei caderi inexplicabile a sarbului partida se opreste din cauza unei furtuni anuntate. Vremea s-a opus revenirii lui Murry. Astazi la ora 14 se va relua duelul celor doua staruri ale tenisului mondial pentru stabilirea finalistului care il va intalni pe elvetianul Stan Wavrinka, invingator asupra francezului Jo Wilfried Tsonga. La un an dupa victoria de la Melbourne elvetianul savureaza calificarea in finala de la Roland Garros. In finala feminina Serena Williams ( 4-6, 6-3, 6-0 cu Timea Bacsinszky ) o va intalni pe Lucie Safarova (7-5, 7-5 cu Ana Ivanovic). Numarul 13 mondial, cehoica Lucie Safarova, se va afla pentru prima data intr-o finala la Roland Garros.