Sferturile de finală C1: Barca îi poate mulţumi lui Suarez

0
338

FC Barcelona a învins aseară pe Atletico Madrid (2-1) în turul sferturilor de finală ale Ligii Campionilor, evoluând timp de o oră în superioritate numerciă (11 contra 10). Când Fernando Tores (min. 25) a deschis scorul, în urma unui serviciu impecabil al lui Koke, decepţia a luat în primire suporterii. Speranţele au revenit 10 minute mai târziu, când „El Nino”, marcatorul golului a luat cartonaş roşu pentru două faulturi inutile, lăsându-şi echipa în suferinţă. Catalanii au atacat cu toate liniile, uneori de-a dreptul devastator, dar au avut în faţă o echipă bine organizată, cu ştiinţa jocului, determinată impecabil. Mascherano (min. 41), Neymar (min. 45 + 1, 51, 62), Messi (49, 56) au avut ocazia egalării. În min. 63 Suarez – ideal plasat – la o centrare a lui Alves a adus egalarea, tot el, 11 min. mai târziu, într-o seară de vis, a înscris şi golul victoriei. Pe Vicente Calderon, pe 13 aprilie altele vor fi datele partidei. Fernando Tores, chiar dacă a fost eliminat, datorită faulturilor sale la Neymar şi Busquiets, în min. 29 şi 35, ar putea rămâne eroul partidei, graţie golului marcat în deplasare de echipa sa.