Universitatea Craiova – FC Voluntari 5-0

A marcat: Nuno Rocha 32, Bancu 44, Băluţă 47, 67, Ivan 81.

Stadion: „Extensiv”, spectatori: 2.000.

Universitatea Craiova: Calancea 7 – Dimitrov 8, Kelic 7, Popov 8, Briceag 8 – Mateiu 7, Zlatinski 8 (85 Screciu) – Bancu 8, Băluţă 9 (74 R. Petre) 6, Nuno Rocha 8 – Ivan 9 (82 Madson). Antrenor: Gigi Mulţescu.

FC Voluntari: Bornescu 4 – Filipov 4, Maftei 5, Spahija 4, Acsinte 4 – Tăbăcariu 5 (46 Deac) 4, C. Lazăr 5, L. Marinescu 5, Căpăţână 5 – Ivanovici 4 (57 Curelea) 5, Cernat 5 (70 Balaur) 4. Antrenor: Florin Marin.

Arbitru: Iulian Călin 6.

Universitatea Craiova a surclasat Voluntariul pe „Extensiv”, la primul meci oficial al anului

craiovaAuspiciile nu păreau tocmai favorabile pentru debutul oficial al alb-albaştrilor. Ploaia care a început la prânz a înjumătăţit asistenţa care se preconiza pe „Extensiv” şi a înmoiat şi mai mult terenul. Acka a fost trecut titular pe foaia de joc, dar după ce a văzut cum se prezintă terenul a renunţat să mai intre – riscul de a avea jucători aflaţi în ultimele 6 luni de contract. Voluntariul, cu 4 foşti internaţionali la dispoziţie, a început bine, destul de sus, chiar dacă ocazii aveau să fie doar la poarta lui Bornescu. În ciuda nămolului de pe „Extensiv”, s-a jucat fotbal de calitate. Ivan şi-a început recitalul ratărilor cu un şut pe lângă poartă, iar Nuno Rocha l-a imitat peste câteva minute, din centrarea lui Ivan. Orice minge aruncată în spatele defensivei sale i-a dat emoţii lui Bornescu, fiindcă viteziştii Craiovei n-au părut prea deranjaţi de starea gazonului. Băluţă a apărut la rampă cu o lovitură de cap din 6 metri pe care a direcţionat-o greşit, dar imediat avea să-şi înceapă recitalul. Play-maker-ul Ştiiinţei s-a revanşat în faza următoare, când a desfăcut apărarea ilfoveană şi l-a lăsat pe Nuno Rocha să-l execute cu şpiţul pe Bornescu. Ivan a fost cel mai activ şi cel mai ghinionist jucător. Şutul său din întoarcere în minutul 40 a nimerit bara. Avalanşa de ocazii a oltenilor a continuat, iar Dimitrov a fost la un pas de un gol a la Madjer, din centrarea lui Bancu. Avea să fie totuşi 2-0 până la pauză, un scor mai apropiat de ce s-a întâmplat pe teren. Acelaşi Băluţă l-a pus în cursă pe Bancu şi Bornescu a fost surprins de finalizarea cu dreptul a olteanului.

Craiova a început în forţă şi repriza secundă, iar Băluţă a finalizat o fază concepută de Ivan şi Bancu, la care . Prima ocazie a oaspeţilor a venit după o oră de joc, Marinescu şutând pe lângă poartă de la 16 metri. Următorul raid în careul oltenilor a adus trei ratări incredibile în aceeaşi fază, prin Deac, Marinescu şi Curelea, cel din urmă  şutând în bară cu poarta goală, la prima sa atingere împotriva fostei echipe. Cernat l-a încercat şi el din lovitură liberă pe Calancea, dar n-a redus din avantajul alb-albaştrilor. Ghinionul lui Ivan a continuat şi în repriza secundă, fiindcă mingea strecurată pe lângă Bornescu i-a fost îndepărtată de pe linia porţii de Spahija. Băluţă a continuat seria de ocazii a Craiovei, şutând în scurt, dar în plasa laterală, deşi Bornescu plecase în partea opusă şutului. Totuşi, singurul craiovean din lotul gazdelor avea să realizeze dubla, după ce Ivan a demonstrat atitudine de adevărat căpitan, lăsându-l să finalizeze cu poarta goală pe coechipierul său. Starul Craiovei avea să rateze a şasea mare şansă de gol cu un sfert de oră înainte de final, servit de un alt jucător care a impresionat la primul meci în alb-albastru, bulgarul Dimitrov. Şi totuşi, pe final, la o centrarea a lui Briceag, Ivan avea să marcheze şi să-şi etaleze tradiţionala tumbă de celebrare. Universitatea a impesionat la deschiderea oficială a anului şi alimentează speranţele de podium ale fanilor. Sâmbătă, la Botoşani, alb-albaştrii pot obţine punctele care să le asigure prezenţa în play-off şi totodată o abordare mai relaxată a derby-urilor cu FCSB şi Dinamo.