Baschetbaliştii Craiovei au câştigat derby-ul Olteniei

0
391

Baschetbaliştii Craiovei au câştigat, în Sala Polivalentă, derby-ul regional cu CSM Tg. Jiu, scor 89-75 (14-18, 23-19, 20-25, 32-13). Deşi erau out-sideri, oaspeţii conduceau cu 5 puncte după 3 sferturi, craiovenii impunându-se, aşa cum era cazul, abia pe final. Nikolic a fost MVP-ul partidei, cu 33 de puncte, alături de el evoluând şi: Flanningan 15, Edwards 15, Watson 10, Palmi 10, Hopkins 5, Coconea 1, Vlad, Blaj Voinescu, Ţîbărnă.

Antrenorul Vitaly Stepanovski a recunoscut că n-a fost un meci reuşit al jucătorilor săi, care s-au salvat în ultimul sfert: „A fost un meci complicat, asta pentru că nu am jucat un baschet de calitate un timp îndelungat. Din punct de vedere defensiv nu ne-am făcut treaba, am greşit multe mingi, turnovers-uri au fost grămadă, dar ultimul sfert ne-a salvat. Am pus mai multă pasiune şi concentrare pe fiecare fază, iar la final scorul a fost destul de mare între noi şi ei. Pare că am avut un meci uşor după diferenţa de pe tabelă, dar nu a fost deloc aşa. Am lăsat pe parchet multă energie. Urmează Rapid, toată lumea ştie că are o echipă tare şi, ca de fiecare dată, noi mergem acolo să dăm totul pe teren. Nu este uşor să jucăm din trei în trei zile, dar ne-am asumat asta şi contează foarte mult cum ne recuperăm după fiecare joc”.

Stepanovski a vorbit şi despre adversarii din faza a doua a grupelor FIBA Europe Cup: “Suntem în Top 16 în FIBA Europe Cup, deja este un alt nivel, toate echipele sunt tari. Cholet e o echipă foarte puternică, unul din liderii din Pro A, liga franceză. De asemenea, Porto este foarte bună, e pe locul 2 în Portugalia și au jucători buni. Nu în ultimul rând și formația din Germania este de top. Nu vom avea meciuri ușoare și este important să începem bine cu Porto, pe teren propriu. Trebuie să avem energie și concentrare“.