Champions League – favoritele s-au calificat

0
329

Man United era eliminată la pauză, fiind condusă acasă de ŢSKA Moscova, iar Basel avea avantaj la Lisabona, dar în două minute Lukaku şi Rashford l-au liniştit pe Mourinho. Bayern s-a revanşat după ce pierduse derby-ul cu PSG în tur, dar francezii au câştigat grupa la “directe”, cu 4-3. Fără Chipciu şi Stanciu, Anderlecht a obţinut primele puncte, dar nu a izbutit să prindă locul de Europa League, fiindcă pierduse cu 3-0 în tur cu Celtic. Atletico a deschis scorul pe Stamford Bridge şi a sperat la calificare, dar Diego Perotti a marcat golul vital pentru Roma, care câştigat şi grupa. Barcelona a învins Sporting, iar Mathieu a marcat pentru fosta sa echipă, un autogol. Juventus s-a impus lejer la Atena şi e în optimi.

Echipele calificate până acum: PSG, Bayern München, Chelsea, FC Barcelona, Manchester City, Beşiktaş, Tottenham, Real Madrid, Manchester United, FC Basel, AS Roma, Juventus.