Bulgarii aduc victoria Craiovei la Târgu Mureş

0
362

Universitatea Craiova a obţinut prima victoria în Ardeal la cea de-a cincea deplasare în regiune, scor 2-0 cu ASA Tg. Mureş. A fost seara bulgarilor, Popov deschizând scorul, cu o lovitură de cap, în prima repriză, iar Zlatinski a transformat pe final de joc un penalty obţinut de Ivan. Gazdele au jucat în inferioritate numerică din minutul 37, după ce Mureşan a fost eliminat direct din cauza unei intrări dure la Zlatinski.

Ştiinţa ajunge la 30 de puncte după 15 etape, egalează liderul Steaua, care are un meci mai puţin, şi în runda viitoare joacă la Severin cu Astra, duminică, 20 noiembrie, de la ora 17.30.

ASA Târgu Mureş – Universitatea Craiova         0-2

Au marcat: Popov 29, Zlatinski 88 (p.)

Stadion: Trans-Sil, spectatori: 1.500

ASA: Mingote – Belu-Iordache, Dobrosavlevici, M. Constantin, Netzer – Mureşan, Candrea (83 Deaconu) – Ciolacu (58 Kuku), Iacobovici, Morar – Rus (46 Zicu).  Antrenor: Dan Alexa

Universitatea: Calancea – Briceag, Acka, Kay, Vătăjelu – Popov (72 Screciu), Zlatinski – Ivan, Băluţă, Bancu (88 Surugiu) – Măzărache. Antrenor: Gheorghe Mulţescu

Rezerve: Radu Petrescu – Gheorghe Sebastian, Alexandru Vodă. Rezervă: Sorin Antonie.

Observatori: Cristian Vasc, Marian Salomir

Eliminat: Mureşan 37