Dinamo – Craiova 1-1. Oltenii rămîn neînvinşi în ultimele patru meciuri

0
303

Craiova a avut un început consistent de joc, în ciuda emulaţiei care exista în tribune după momentul special dedicat lui Cătălin Hîldan, care a precedat întîlnirea. În plus, şansa le-a surîs încă din minutul 25 şi au profitat de autogolul lui Steliano Filip, preluînd astfel conducerea pe tabela de marcaj. Bine aşezaţi în teren, oaspeţii au reuşit să dezamorseze atacurile bucureştenilor, şi, în acelaşi timp, au pus probleme pe contraatac. Defensiva şubredă a lui Dinamo s-a clătinat de cîteva ori în prima repriză, însă lucrurile aveau să se schimbe în partea a doua a jocului. Stoican a mers pe principiul conform căruia cea mai bună apărare este atacul, iar cele două schimbări efectuate la pauză, Gavrilă în locul lui Durimel şi Bilinski în locul lui Rotariu, au anticipat desfăşurarea de forţe care a urmat. Dinamo a egalat rapid, Bilinski fiind cel care a adus egalarea în minutul 52 în urma unei lovituri de la 11 metri obţinută de Alexe. Statistica celui de-al doilea mitan a fost net favorabilă gazdelor, care au atacat în valuri, ajungînd în unele momente şi la o posesie de 77%.  Totuşi, defensiva Craiovei nu s-a mai înclinat pînă la final, iar rezultatul final a rămas cel consemnat de reuşita lui Bilinski, 1-1.

Dinamo: Marc – Fai, Durimel, Cordoş, Filip – Bărboianu, Boubacar – D. Rotariu, C. Matei, Vali Lazăr – Alexe

CS Universitatea: Bălgrădean – Achim, Acka, Frăsinescu, Vătăjelu – Madson, Tîrnăcop  – Băluță, Bawab, Bancu – Curelea