Tricolorii lui Rădoi, doar remiză cu Irlanda de Nord

0
563

România a terminat la egalitate, pe Arena Naţională, 1-1, meciul cu Irlanda de Nord, în prima etapă a Grupei I a Diviziei B a Ligii Naţiunilor. Puşcaş (25), a deschis scorul, deviind din careul mic, iar Whyte (86) a egalat, după o nesincronizare a lui Tătăruşanu cu stoperii noştri. Mirel Rădoi a debutat cu această ocazie pe banca tricolorilor mari.

De la Universitatea Craiova, Nicuşor Bancu şi Alex Cicâldău au fost titulari, primul având o evoluţie consistentă, iar Dan Nistor a intrat în repriza secundă.

Oaspeţii au evoluat din minutul 39 cu un jucător mai puţin, după eliminarea lui Magennis, pentru al doilea cartonaş galben.

România: Tătăruşanu – Hanca (Nedelcearu ’86), Chiricheş, Toşca, Bancu – Maxim, Cicâldău (Nistor ’74), Stanciu – Hagi (Creţu ‘ 57) – Puşcaş, Alibec. Selecţioner Mirel Rădoi.

Irlanda de Nord: Peacock-Farrell – McNair, Cathcart, Ballard (Smith ’90+1) – Dallas, Davis, C. Evans (Lafferty ’77), Lewis, Saville – Magennis, Washington (Whyte ’65). Selecţioner Ian Baraclough.

În celălalt meci al grupei, Norvegia a fost învinsă, acasă, de Austria, scor 1-2.

Următorul meci al tricolorilor va avea loc, luni, de la ora 21.45, la Klagenfurt, cu Austria.