Fotbal – Preliminarii CM 2018: România, egal cu Muntenegru! Stanciu a ratat un penalty, la ultima fază. Toate rezultatele şi marcatorii partidelor de duminică

0
271

Naţionala României şi-a început cu o remiză aventura în Grupa E a preliminariilor pentru CM 2018, din Rusia, scor 1-1, duminică seară, pe Cluj-Arena, cu Muntenegru. La primul meci cu Cristoph Daum, tricolorii au aşteptat 85 de minute să deschidă scorul. La finalizare a fost Adi Popa, după o pasă a lui Nicuşor Stanciu. Imediat (87), oaspeţii au şi egalat. Prin Jovetic, cu o reluare de cap, dintr-o lovitură liberă.

În minutul 90+7, Stanciu a ratat un penalty obţinut de Keşeru, şutând peste poartă.

• România: Pantilimon – Benzar, Moţi, Dr. Grigore, S. Filip – Săpunaru, Hoban, Bicfalvi (Popa 76) – Stanciu – B. Stancu (Keşeru 90), Fl. Andone (Torje 70)
  • Muntenegru: Bozovic – Tomasevic, Savic, Simic, Vukcevic – Marusic, Vesovic (Kojašević 80), Scekic, Bakic (Mugosa 68) – Jovetic – Beciraj (Nikolic 90+2).

În celelalte partide ale grupei, Polonia a irosit, la rându-i, două puncte, 2-2 în Kazahstan, după ce a condus cu 2-0 pauză (Kapustka 9, Lewandowski 35 pen. / Khizhnichenko 51, 58), în timp ce Danemarca a obţinut o victorie scurtă, 1-0, la Copenhaga, cu Armenia (C. Eriksen 17).

Iată ce s-a întâmplat şi în restul partidelor disputate duminică

• GRUPA C: San Marino – Azerbaidjan 0-1 (Qurbanov 45), Cehia – Irlanda de Nord 0-0, Norvegia – Germania 0-3 (Muller 15, 60, Kimmich 45).
  • GRUPA F: Lituania – Slovenia 2-2 (Cernych 32, Slivka 34 / Krhin 77, Cesar 90+3), Slovacia – Anglia 0-1 (Lallana 90+5), Malta – Scoţia 1-5 (Effiong 13 / Snodgrass 9, 61 pen., 84, Martin 53, Fletcher 78).