Liga Campionilor: Lionel Messi n-a marcat, dar Barcelona a câştigat

0
251

De Rossi (min. 38 – autogol), K. Manolas (min. 55 -autogol), G. Pique (min. 59), L. Suarez (min. 87), respectiv E. Dzeko (min. 80) au fost marcatorii partidei FC Barcelona-AS Roma (4-1)în turul sferturilor de finală ale Ligii Campionilor, desfăşurat în faţa a 90.106 spectatori, pe „Camp Nou”. Neînvinsă în ultimele zece partide de Liga Campionilor (17 goluri marcate şi 3 primite), FC Barcelona pornea din start ca favorită. N-a făcut un meci de excepţie, Lionel Messi n-a marcat, dar cu toate acestea a obţinut un frumos avantaj. Prudent, antrenorul Ernesto Valverde a declarat că mai rămâne un meci de jucat. Simţind şi el că „ceva” n-a funcţionat.  Descătuşarea catalanilor a produs-o, lucru rar într-o asemenea fază a competiţiei, cele două autogoluri marcate de romani. Care în repriza secundă au mai arătat câte ceva. Favorită la calculul hârtiei: Fc Barcelona.