Craiova ratează semifinalele Cupei României

0
576

Poli Iaşi cu Mircea Rednic pe banca tehnică nu învinsese pe nimeni în actualul sezon. Cinci partide, în campionat, cinci înfrângeri. În penultima partidă din sezonul regulat, Craiova s-a impus (5-2) chiar pe stadionul din Iaşi. Aşadar, Craiova era favorită. Ca noutăţi în 11-le trimis în teren, Cornel Papură a optat pentru Dielna, aşezat lângă Acka în centrul liniei defensive, A. Popescu vârf, lângă Mihăilă şi Bărbuţ, şi Vătăjelu, fundaş lateral stânga pe postul lui Nicuşor Bancu. Prima repriză a fost anostă de-a dreptul, cu multe greşeli individuale de-o parte şi de cealaltă. La pauză, 2-0 pentru Iaşi. Marcatori: Breeveld (min. 14) cu un lob de la marginea careului de 16 metri, profitând de indecizia lui Pigliacelli şi Horşia (min. 42), semi-foarfecă de la cca. 10 metri, lăsat nemarcat. În repriza secundă Craiova a făcut lege pe teren, egalând prin dubla lui Nistor (min. 53 – pen, min. 90). Prelungirea partidei părea iminentă. Numai că acelaşi Breeveld a înscris cu capul la o fază fixă, într-un moment de lipsă totală de concentrare a defensivei craiovene. Craiova ratează, astfel, semifinalele Cupei României la o manieră neverosimilă. Întrată în joc în repriza secundă, graţie liniei mediene Nistor-Cosic-Cicâldău, „banda” lui Cornel Papură are ce-şi reproşa.