Premier League: Inspiraţia lui Jurgen Klopp

0
222

Cu 10 minute înainte de finalul partidei, de pe Anfield, dintre Liverpool şi Fulham, echipa oaspete a trecut în avantaj (3-2) marcând prin jamaicanul De Cordova-Reid, care a reluat cu capul centrarea lui Tom Cainey. De abia introdus în teren (min. 83) internaţionalul japonez Endo Wataru (în locul lui Ryan Gravenberch) bine servit de Mohamed Salah (min. 87) a egalat învingându-l pe bravul Bernd Leno, printr-o torpilă aproape de vinclul porţii. Un minut mai târziu Alexander Arnold, urcat în atac, a expediat un şut năpraznic de la peste 20 de metri stabilind scorul final (4-3) după ce tot el marcase (min. 20) dintr-o lovitură liberă, deschizând scorul. Au mai înscris Alexis Mac Alister (min. 38), aflat la primul său gol, în echipa lui Liverpool, respectiv Tete (min. 45) şi Harry Wilson (min. 24). Partida a fost una dintre cele mai spectaculoase ale etapei, la finalul ei Juregen Klopp elogiind reuşita elevilor săi. S-a accidentat Joel Matip, şi accidentarea acestuia măreşte numărul indisponibililor la Liverpool. O partidă cu 7 goluri, şi o întoarcere de rezultat, cum rar s-a mai văzut, nu poate primi decât calificativul maxim. Liverpool se află acum pe locul 2 în clasament cu 31 de puncte la 2 puncte de Arsenal care conduce clasamentul, urmată de Manchester City (30 p).