Fotbal – La Liga: Reacţii după Barca – Real 1-1

0
360

Barcelona şi Real Madrid au încheiat la egalitate partida jucată sâmbătă după-amiaza pe Camp Nou, scor 1-1. După ce catalanii au deschis scorul prin Luis Suarez (53), madrilenii au reuşit să egaleze în minutul 90 prin Sergio Ramos.

Golul oaspeţilor a venit din fază fixă, după un fault comis uşor de Arda Turan. Tehnicianul catalanilor, Luis Enrique, a evidenţiat acest fapt la conferinţa de presă.

„Nu ştiu ce s-a întâmplat la faultul făcut de Arda. Indicaţiile mele au fost cât se poate de clare. Jucătorii mei trebuiau să evite să comită faulturi pe final în special dacă adversarul aflat la minge era cu spatele la poartă. Totuşi, nu trebuie să punem întreaga vină pe Arda. Ceea ce se întâmplă pe teren e treaba tuturor celor 11 fotbalişti.

Să dai indicaţii de pe bancă e uşor, însă mai greu pentru fotbalişti să le respecte în teren. Mai ales într-un asemenea meci, în care nervii sunt întinşi la maximum. Știu asta din proprie experienţă” – a spus Luis Enrique.

De partea cealaltă, Zinedine Zidane s-a arătat mulţumit de punctul obţinut de Real pe Nou Camp. ”Nu pot să spun că este un egal care are gust de victorie. Este adevărat că sunte bucuroşi de rezultat şi că este un punct bun. Au rămas şase puncte între noi şi Barcelona, dar campionatul este lung. Dacă reuşeam să marcăm în prima repriză, la cele două bune şanse ale lui Cristiano (n.r. Ronaldo) aveam alt meci acum despre care să discutăm. Sergio Ramos are o personalitate puternică şi nu renunţă niciodată. A fost un efort colectiv, au contribuit toţi jucătorii inclusiv Benzema şi Ronaldo”, a declarat antrenorul francez la conferinţa de presă.

De remiza dintre cele două n-au ştiut să profite următoarele clasate. Sevilla a pierdut pe terenul lanternei Granada, iar Atletico a încheiat nedecis, acasă, cu Espanyol.

Celelalte rezultate consemnate sâmbătă în această rundă, cu numărul 14

Granada – Sevilla 2-1 (Pereira 27, Lomban 56 / Ben Yedder 90+5 pen.)

Leganes – Villarreaş 0-0

Atletico Madrid – Espanyol 0-0

Duminică: Betis – Celta Vigo, Bilbao – Eibar, Alaves – Las Palmas, Gijon – Osasuna, Valencia – Malaga;

Luni: Deportivo – Sociedad.

Clasament (coloana 1 – meciuri jucate, coloana 2 – diferenţa de golaveraj, coloana 3 – puncte)