Gimnastică: Cătălina Ponor, două medalii de aur în finalele pe aparate la Campinatele Naţionale

0
318

ponorCampionatele Naţionale de Gimnastică, desfăşurate în acest weekend la Cluj, s-au încheiat cu finalele pe aparate, iar Cătălina Ponor, Andrei Muntean şi Marian Drăgulescu au cucerit câte două medalii de aur. În concursurile feminine, întreaga atenţie a fost pe duelul dintre Cătălina Ponor şi Larisa Iordache, în contextul în care cele două sportive se află într-o luptă directă pentru locul disponibil al gimnasticii feminine la Jocurile Olimpice de la Rio (5-21 august). Cele două mari sportive ale României au fost concurente doar în finala de la bârnă. La paralele nu a participat Cătălina Ponor, în timp ce la sol s-a retras Larisa Iordache, după ce a acuzat ceva probleme medicale, în urma evoluţiei în finala de la paralele.

În finala de la bârnă, victoria a fost obţinută de Cătălina Ponor, care a fost notată cu 15.166, faţă de Larisa Iordache, care a încheiat concursul cu 14.433. Situaţia a fost total inversă faţă de calificări, unde Larisa a intrat în finală de pe prima poziţie cu 15.100, iar Cătălina – 14.366. Până la desfăşurarea finalei de la bârnă, Larisa Iordache a cucerit medalia de aur la paralele cu 13.800. Ponor şi-a dublat medalia de aur în finala de la sol, unde a a avut o execuţie notată cu 15.000. A patra medalie de aur a zilei a fost cucerită de Denisa Golgotă, la sărituri.