Liga Campionilor: Antoine Griezmann a trimis pe Atletico în finală

0
266

antoineDupă ediţiile din 1974 şi 2014 ale C1, Atletico Madrid va disputa pentru a treia oară o finală, la 28 mai a.c., la Milano. Chiar dacă s-au înclinat aseară la un gol diferenţă pe Allianz Arena (2-1), jucătorii lui Diego Simeone, care câştigaseră partida tur, cu 1-0, s-au calificat graţie golului marcat în deplasare de internaţionalul francez Antoine Griezmann. Bayern Munchen a atacat în prima repriză, devastator, pe flancuri, dar şi frontal, a pus presiune pe echipa oaspete şi din min. 31 au luat conducerea prin golul lui Xabi Alonso, care a executat o lovitură liberă deviată de fruntaşul central Gimenez. Tot acesta a mai provocat un penalty, printr-un fault asupra lui Martinez, pe care Oblak a reuşit să-l apere sau mai corect spus, Muller (min. 35) să-l rateze. Asfixiată, Atletico Madrid a putut respira. Şi, imediat după pauză, Antoine Greizman, angajat de Fernando Tores, a adus egalarea (min. 54). Bayern va reveni în joc marcând prin Lewandowski (min. 74), dar în plin elan va avea de trecut o grea cumpănă: un penalty generos acordat pentru un fault comis în afara suprafeţei de pedeapsă, va fi apărat de această dată de Neuer. Finalul va fi de o încărcătură maximă, dar banda lui Simeone se va apăra eroic, cu momente de tensiune necontrolată, obţinând finalmente calificarea. Chiar dacă seria de invincibilitatea a lui Jean Oblak se opreşte după 632 minute, portarul sloven de la Atletico rămâne un erou al partidei, el reuşind să anticipeze lovitura lui Thomas Muller, din min. 35, care putea fi decisivă, şi bavarezii la 2-0 dădeau o altă fizionomie partidei. Eliminată de Real Madrid în 2014 şi apoi de Barcelona în 2015, cu Pep Guardiola la conducerea tehnică, Bayern Munchen se opreşte pentru a treia oară, în semifinale, în faţa unei echipe spaniole. O tristă concluzie pentru Pep Guardiola, care va antrena pe Manchester City în sezonul viitor.