Coasta de Fildeş şi Africa de Sud, în semifinalele CAN

0
123

Coasta de Fildeş – DR Congo şi Africa de Sud – Nigeria sunt semifinalele Cupei Africii pe Naţiuni, competiţie care se desfăşoară în Coasta de Fildeş. Naţionala gazdă, care a trecut cu mare noroc, de pe locul 3, de faza grupelor, s-a calificat dramatic în penultimul act, după ce a învins-o în sferturi pe Mali, după prelungiri, cu 2-1. “Elefanţii” au rămas în inferioritate numerică în minutul 43, după eliminarea lui Kossounou şi au fost conduși din minutul 71, gol Nene. În minutul 90, Adingra, jucătorul lui Brighton, a trimis meciul în prelungiri, pentru ca minutul 120+2, Diakite să marcheze cu călcâiul golul calificării.

Naţionala Africii de Sud s-a calificat în semifinalele Cupei Africii pe Naţiuni, după ce a învins Capul Verde la loviturile de departajare, scor 2-1, în ultimul sfert de finală, la Yamoussoukro. La finalul celor 90 de minute de joc şi a prelungirilor, scorul a fost egal, 0-0. Eroul meciului a fost portarul Bafana Bafana, Ronwen Williams, care a apărat patru lovituri de departajare.