Qatar şi Iran, în semifinalele Cupei Asiei

0
147

Qatar – Iran şi Coreea de Sud – Iordania sunt semifinalele Cupei Asiei. Deţinătoarea trofeului şi gazda actualei ediţii, Qatar, s-a calificat în penultimul act cu emoţii, după ce a învins în sferturi Uzbekistanul la lovituri de departajare, scor 4-3, după ce a fost 1-1 după prelungiri. Portarul Qatarului, Barsham, a apărat trei lovituri de departajare, iar Pedro Miguel a transformat lovitura decisivă.

Iranul, fără starul Mehdi Taremi, suspendat, a eliminat în sferturi principala favorită la titlu, Japonia, scor 2-1. Niponii au deschis scorul în minutul 28 prin Morita, iar Iran a egalat în minutul 55, prin Mohebi şi a lovit decisiv în minutul 90+5, dintr-o lovitură de la 11 metri transformată de Jahanbakhsh.