City bate Liverpool şi relansează Premier League

0
352

Lupta pentru titlu a fost relansată, în urma derby-ului dintre Manchester City şi Liverpool, adjudecat de “cetăţeni” cu 2-1, pe Etihad, în epilogul etapei a 21-a. Campioana a produs astfel primul eşec al sezonului pentru lider, de care s-a apropiat la 4 puncte.

Spectacolul a fost la nivelul aşteptat, iar diferenţa au făcut-o execuţiile de fineţe. “Cormoranii” au fost periculoşi prima dată, când Mane a tras în bară, dar prima repriză s-a încheiat cu golul lui Kun Aguero (40). Argentinianul i-a luat faţa lui Lovren în colţul careului mic şi a găsit spaţiul minuscul dintre bară şi Alisson cu un şut violent. După pauză, “Reds” au forţat egalarea, iar Firmino şi-a anunţat golul cu o ocazie mare. Brazilianul a punctat apoi cu capul, simplu, din recentrarea perfectă a lui Robertson (64). Când City părea debusolată, iar Sane era aproape de a fi înlocuit pentru o serie de erori, Sterling l-a găsit pe neamţ pe un contraatac, Kun i-a tras adversarul în centru şi i-a prilejuit şutul perfect, cu bara din stânga. Liverpool a trimis zeci de mingi spre careul advers pe final, atunci când s-a văzut în premieră şi Salah, cu un şut respins de Ederson, şi el ezitant tot meciul, în special pe ieşiri. Gazdele puteau fi scutite de emoţii, dacă fructificau dubla şansă de gol din ultimul minut.

Guardiola i-a lăsat pe bancă tot meciul pe Mahrez, Gabriel Jesus şi De Bruyne, folosind echipa: Ederson 6 – Danilo 6, Kompany 7, Stones 7, Laporte 7 (86 Walker) – Fernandinho 8 – Sterling 8, B. Silva 7, D. Silva 6 (65 Gundogan) 6, Sane 7 – Aguero 8.

Klopp a mers pe mâna acestora: Alisson 6 – Arnold 6, Lovren 5, Van Dijk 7, Robertson 6 – Milner 5 (57 Fabinho) 7, Henderson 6, Wijnaldum 7 (86 Sturridge) – Mane 7 (77 Shaqiri), Salah 5, Firmino 7.