Remiză în “El Clasico”, 1-1 pe Camp Nou

0
338

Real Madrid a plecat neînvinsă de pe Camp Nou, datorită unui gol marcat în minutul 90 de Sergio Ramos, El Clasico încheindu-se nedecis, 1-1. Căpitanul galacticilor a înscris cu o lovitură de cap şi a anulat avantajul luat de catalani prin reuşita lui Luis Suarez, în minutul 53, tot cu capul, după o lovitură liberă. Barca putea câştiga în prelungiri, dar reluarea lui Sergi Roberto a fost scoasă de pe linia porţii madrilene.

Prima repriză a fost departe de nivelul unui astfel de derby, fără nicio ocazie de gol şi doar cu câte un penalty invocat, pe drept, de cele două formaţii, după un fault al lui Mascherano la Lucas şi un henţ în propriul careu al lui Carvajal. Barcelona a dominat jocul după intrarea lui Iniesta, în repriza secundă, din pasa acestuia Messi ratând o mare şansă de 2-0, în minutul 82.

Real îşi păstrează avantajul de 6 puncte faţă de marea rivală şi rămâne neînvinsă în acest sezon.