La Liga: Cristiano Ronaldo decide “El Clasico”

0
329

Real Madrid a câştigat derby-ul cu FC Barcelona, scor 2-1, pe “Camp Nou”. După o primă repriză modestă, ţinând cont de valoarea celor două combatante, gazdele au deschis scorul prin Pique (56), la capătul unui corner executat de Rakitic. Madrilenii au reacţionat repede, Benzema (62) egalând cu o reluare pe spate, după o acţiune excelentă a lui Marcelo. Cristiano Ronaldo a dat lovitura în minutul 85, când albii se aflau în inferioritate numerică – eliminare Ramos (83). Portughezul, care lovise anterior şi transversala, a fructificat o centrare a lui Bale. Galezul putea pătrunde şi el pe lista marcatorilor, dacă brigada de arbitri nu-i anula un gol perfect regulamentar, în minutul 80.

Rezultate, marcatori, clasament

Rayo Vallecano – Getafe 2-0 (Javi Guerra 15, Fedor 71)

Atletico Madrid – Betis 5-1 (F. Torres 37, Griezmann 42, 81, Juanfran 65, Partey 90+1 / Ruben Castro 79)

Las Palmas – Valencia 2-1 (J. Viera 50 p., Mustafi 63 a. / Rodrigo 3)

Barcelona – Real Madrid 1-2 (Pique 56 / Benzema 62, Cr. Ronaldo 85)

Celta Vigo – Deportivo 1-1 (Nolito 30 / Borges 21)

Duminică: Bilbao – Granada (13:00), Malaga – Epanyol (17:00), Eibar – Villarreal (19:15), Sevilla – Sociedad (21:30).

Luni: Levante – Gijon (21:30).