Reeal Madrid, remiză “cu năbădăi” la Valencia

0
437

Real Madrid a remizat, în deplasare, scor 2-2, cu Valencia, în etapa a 27-a din La Liga. Gazdele au condus cu 2-0 după 30 de minute de joc, goluri Hugo Duro şi Yaremchuk.  Vinicius Junior a egalat cu dubla din minutele 45+5 şi 76, brazilianul fiind huiduit şi catalogat “prost” pe Mestalla, din cauza conflictului de anul trecut pe teme rasiale. Fanii gazdelor chiar au scos afişe cu Vinicius înfăţişat ca Pinocchio.

În minutul 87 Tchouameni a căzut peste fundaşul gazdelor, Mouctar Diakhaby şi i-a rupt piciorul guinezului, care a fost transportat la spital. În minutul 90+3 arbitrul a acordat penalti pentru Valencia, dar l-a anulat la VAR. La ultima fază a jocului, Bellingham a trimis mingea în plasă, dar  arbitrul fluierase finalul întâlnirii, fază precum cea de la Marseille – Dinamo, când marcase Chihaia, dar arbitrul fluierase finalul după ce dinamovistul şutase. Madrilenii au protestat, iar Bellingham a fost eliminat.

Real Madrid rămâne pe primul loc în clasament, cu 66 de puncte, urmată de Girona (59), care are meci la Mallorca şi Barcelona (57), care joacă duminică la Bilbao.