“Diavolii roşii” au masacrat “Sfinţii”, în “Teatrul Viselor”

0
526

Într-un meci din etapa a 22-a din Premier League, Manchester United a învins,pe “Old Trafford, cu 9-0, pe Southampton. Este a treia oară în istorie când se înregistrează o astfel de diferenţă în Premier League, una dintre cele două echipe fiind implicate în precedentele cazuri. Cu Alex Ferguson pe bancă, “Diavolii roşii” au trecut cu 9-0 de Ipswich Town, în 1995, iar acum doi ani, “Sfinţii” au cedat pe teren propriu cu 0-9 în faţa lui Leicester.

Southampton a jucat practic tot meciul în inferioritate, fiindcă Jankewtitz a fost eliminat în minutul 2, după o intrare nesăbuită la McTominay. Au marcat: Wan Bissaka, Rashford, Cavani, McTominay, Bruno Fernandes, din penalty, James, iar Martial a reuşit o dublă. Bednarek a adăugat un autogol, iar în minutul 86 a fost eliminat, echipa sa mai primind apoi trei goluri.

Man United este pe locul 2, cu 44 de puncte, la egalitate cu liderul şi rivala Man City, dar trupa de pe Old Trafford a jucat două meciuri în plus.