Preliminarii CM 2022: Ronaldo, eroul serii

0
447

Cristiano Ronaldo a devenit cel mai bun marcator din istorie pentru o echipă naţională, după dubla reuşită pe finalul partidei cu Irlanda. Cu două goluri marcate cu capul, în minutele 89 şi 90+6, CR7 a întors scorul meciului de pe “Algarve” şi a ajuns la 111 reuşite pentru Portugalia, întrecându-l pe iranianul Ali Daei. Ronaldo ratase un penalty, în prima repriză.

Franţa a fost ţinut în şah de Bosnia, la Strasbourg, după ce Kounde a fost eliminat, iar Radunovic de la FCSB a adus egalarea pentru Muntenegru, in extremis, în Turcia.

Rezultatele de miercuri în preliminariile CM 2022:

Grupa A
Luxemburg – Azerbaidjan 2-1 Au marcat: Mica 8,Rodrigues 28 – pen. / Mahmudov 67.
Portugalia – Irlanda 2-1 Au marcat: Cristiano Ronaldo 89, 90+6/ Egan 45.

Grupa D
Kazahstan – Ucraina 2-2 Au marcat: Valiulin 74, 90+6/ Iaremciuk 2, Sikan 90+3.
Franţa – Bosnia-Herţegovina 1-1 Au marcat: Griezmann 40/ Dzeko 36.

Grupa F
Danemarca – Scoţia 2-0 Au marcat: Wass 14,  Maehle 15.
Insulele Feroe – Israel 0-4 Au marcat:  Zahavi 12, 44, 90+2,Dabbur 52.
Moldova – Austria 0-2 Au marcat: Baumgartner 45+1, Arnautovic 90+4.

Grupa G
Letonia – Gibraltar 3-1 Au marcat: Gutkovskis 50 – penalty, 85, Ciganiks 89/ De Barr 71 – penalty.
Norvegia – Olanda 1-1 Au marcat: Haaland 20/ Klaassen 37.
Turcia – Muntenegru 2-2 Au marcat: Cengiz Under 9, Yazici 31/ Marusic 40, Radunovic 90+7.