US Open: Halep păşeşte în turul trei, unde o aşteaptă Timea Babos

0
314

Simona Halep (favorită 5) a acces, joi seară, în turul al treilea al Openului american, după ce s-a impus în faţa cehoaicei Lucie Safarova (44 WTA), cu scorul de 6-3, 6-4. Următoarea adversară a constănţencei va fi sportiva maghiară Timea Babos (34 WTA), care s-a impus contra olandezei Richel Hogenkamp (165 WTA), scor 6-2, 6-4.

Halep şi Babos s-au mai întâlnit până acum în trei rânduri, Simona conducând cu 2-1. Victoriile au venit în sferturi la Budapesta, în 2013, scor 7-5, 6-1, şi în optimi la Guangzhou, în 2015, scor 6-4, 6-0, iar eşecul în 2014, în Cupa Federaţiei, scor 6-1, 5-7, 3-6.

România mai are o reprezentantă în turul trei, este vorba despre Monica Niculescu (58 WTA), care va evolua vineri, către seară, în compania fostului lider mondial, actualmente pe poziţia a 74-a, Caroline Wozniacki (Danemarca). Nordica conduce la directe cu un net 6-0, reuşind şi performanţa de a nu ceda vreun set.