Supercupa Germaniei: Bayern Munchen ratează trofeul pentru a treia oară consecutiv

0
327

1-1 (5-4 d.l.p) a fost deznodământul partidei dintre Wolfsburg şi Bayern Munchen, contând pentru Supercupa Germaniei. N-au fost prelungiri, fiind vorba de o competiţie în afara sezonului, şi, imediat, după cele 90 de minute s-a trecut la executarea loviturilor de departajare. Xabi Alonso de la bavarezi fiind cel care a ratat. Cu un atac înnoit faţă de finalul sezonului trecut, Costa-Muller-Robben, în susţinerea lui Lewandowski, Bayern a pus presiune în debutul meciului, irosind prin Xabi Alonso (min. 2) şi Jerome Boateng (min. 8- transversală) bune ocazii. „Lupii” nu s-au pierdut cu firea şi prin Perisic (min. 24), Caliguiri (min. 32) De Bruyne (min. 42) şi Bas Doost (min. 58) l-au evidenţiat pe Manuel Neuer. Arjen Robben (min. 49) a deschis scorul la o centrarea a lui Douglas Costa – omul meciului – dar câştigătorii Cupei Germaniei au reuşit egalarea prin danezul Nicklas Bendtner (min. 89), la o pasă a lui Kevi De Bruyne, cel care primise înaintea partidei trofeul de cel mai bun jucător al sezonului trecut. A fost pentru a treia oară când Pep Guardiola a ratat Supercupa Germaniei, în ediţiile precedente Bayern fiind învinsă de Borussia Dortmund.