PSG şi Wolfsburg şi-au adjudecat Supercupele Franţei, respectiv Germaniei

0
305

Paris Saint-Germain a învins, sâmbătă, la Montreal, cu scorul de 2-0, echipa Olympique Lyon, şi a câştigat pentru a cincea oară Supercupa Franţei. Golurile au fost marcate de Aurier ’11 şi Cavani ’17. În minutul 65, de la Olympique Lyon a fost eliminat Gonalons.PSG a mai câştigat Supercupa Franţei în 1995, 1998, 2013 şi 2014.

VfL Wolfsburg a câştigat, sâmbătă, pentru prima oară Supercupa Germaniei, după ce a învins echipa Bayern Munchen, scor 6-5 în urma loviturilor de departajare, într-un meci disputat pe Volkswagen Arena din Wolfsburg. Bayern a deschis scorul prin Robben, în minutul 49. Wolfsburg a egalat în minutul 89, prin Bendtner. La loviturile de departajare, pentru Wolfsburg au marcat Rodríguez, De Bruyne, Schürrle, Kruse şi Bendtner. Pentru Bayern au înscris Vidal, Robben, Lahm şi Costa, iar Xabi Alonso a ratat.