Steaua – CS Universitatea Craiova 3-1

0
287

Chiar dacă au avut o deplasare grea în Kazahstan, steliştii au părut destul de proaspeţi în partida cu CSU Craiova, deschizînd scorul destul de devreme prin Adi Popa (4). Şase minute mai tîrziu, oltenii au cerut gol în urma unei faze controversate: mingea reluată de Curelea l-a depăşit pe Arlauskis, iar Pîrvulescu a respins de pe linia porţii.

Steliştii au intrat la cabine cu avantaj de două goluri graţie reuşitei de senzaţie a lui Sînmărtean, din lovitură liberă (34). În repriza a doua s-a derulat acelaşi film, cu o echipă a oltenilor ceva mai agresivă însă neputincioasă în faţa porţii.

Cînd nu se mai aştepta nimeni, Varela a reluat cu pieptul o centrare a lui Sînmărtean şi a dus meciul la scor de forfeit, 3-0 (90+3). Înainte de fluierul final, oltenii au dat şi ei o replică tardivă, înscriind prin tînărul Andrei Ivan (90+4).

Steaua cîştigă cu 3-1 şi are punctaj maxim în primele două etape ale Ligii