Euro 2020: Spania elimină Elveţia la penalty-uri

0
592

În primul sfert de finală de la Euro 2020, Spania a eliminat Elveţia, după loviturile de departajare, scor 4-2, după 120 de minute fiind 1-1. Ibericii au deschis scorul cu şutul norocos al lui Jordi Alba, deviat de Zakaria. Shaqiri a egalat, profitând de gafa stoperilor spanioli Laporte şi Pau Torres. Elveţia a rămas în inferioritate, din cauza intrării dure a lui Freuler, dar spaniolii au ratat enorm în prelungiri. La lovituri de departajare, elveţienii n-au mai fost la fel de inspiraţi ca în meciul cu Franţa, iar gafeurul din meciul cu Croaţia, portarul basc Unai Simon, i-a intimidat pe adversari cu jocul său pe linia porţii, apărând două lovituri, iar Vargas a tras peste.

Spania – Elveţia 4-2 (1-1 după 120 de minute). Au marcat: Zakaria 8 – autogol / Shaqiri 68.

La penalty-uri, pentru Spania au transformat Olmo, Moreno şi Oyarzabal şi au ratat Busquets şi Rodri, iar pentru Elveţia a transformat Gavranovic şi au ratat Schaar, Akanji şi Vargas.

Spania: Unai Simon – Azpilicueta, Laporte, P. Torres (Alcantara ‘112), Alba – Koke (Llorente ’90), Busquets, Pedri (Rodri ‘119)- F. Torres (Oyarzabal ’91), Morata (Gerard Moreno ’55), Sarabia (Olmo ’46). Selecţioner: Luis Enrique

Elveţia: Sommer – Elvedi, Akanji, Rodriguez, Zakaria (Schaar ‘102) – Widmer (Mbabu ‘101), Shaqiri (Sow ’82), Freuler, Zuber (Fassnacht ’90)- Embolo (Vargas ’23), Seferovic (Gavranovic ’82). Sélecţioner: Vladimir Petkovic

Eliminare: Freuler 78. Arbitru: Michael Oliver (Anglia). E