Euro 2016: Capodoperă galeză! Contrar previziunilor, Bale şi co. fac instrucţie cu Belgia şi merg în semifinale, unde vor întâlni Portugalia

0
257

Naţionala Țării Galilor a oferit, vineri seară, una dintre cele mai mari surprize din istoria Campionatului European, calificându-se în semifinalele competiţiei, după un succes de răsunet în compania Belgiei, scor 3-1.

Dracii roşii au fosr cei care au deschis scorul, în minutul 13, când Radja Nainggolan a şutat violent de la 25 de metri, cu dreptul, iar mingea s-a oprit direct în vinclul porţii lui Hennessey.

Văduvită în defensivă de aportul lui Verthongen (accidentat) şi Vermaelen (suspendat), Belgia a capotat întâia oară în minutul 30. Ramsey a executat un corner din flancul drept, Ashley Williams a fost scăpat din marcaj de Nainggolan şi stoperul lui Swansea a înscris cu capul, din careu.

Galezii au făcut 2-1 în minutul 55. Bale a pasat lung pentru Ramsey, mijlocaşul lui Arsenal a centrat în careu pentru Robson-Kanu, iar acesta a reuşit o  magie. Singur între trei fundaşi, atacantul i-a scos pe toţi din joc cu un dribling fabulos, a rămas singur cu Courtois şi a finalizat sigur din apropiere.

Sam Vokes, atacantul introdus în locul lui Robson-Kanu a închis meciul! Gunter a aruncat mingea în careu, Vokes s-a desprins din marcaj şi a reluat cu capul la colţul lung, mult prea bine pentru ca Thibaut Courtois să aibă vreo şansă. Era minutul 85.

• Ţara Galilor: Hennessey – Gunter, Davies, A. Williams, Chester, N. Taylor – Allen, Ledley (A. King 78), Ramsey – Bale, Robson-Kanu (Vokes 80). Selecţioner: Chris Coleman.
  • Belgia: Courtois – Meunier, Alderweireld, Denayer, J. Lukaku (Mertens 75) – Witsel, Nainggolan – Carrasco (Fellaini 46), De Bruyne, Hazard – R. Lukaku (Batshuayi 83). Selecţioner: Marc Wilmots.

În semifinale, Țara Galilor va întâlni Portugalia, care a depăşi, joi seară, Polonia, 6-4 după executarea loviturilor de departajare, 1-1 la finele celor 90, respectiv 120 de minute. Aşadar vom avea un duel între starurile Realului, Gareth Bale şi Cristiano Ronaldo.

Celelalte sferturi, Germania – Italia şi Franţa – Islanda, vor avea loc sâmbătă şi duminică, de la ora 22:00.