Liga Campionilor: Eroarea lui Jurgen Klopp!

0
458

Semifinala tur dintre FC Barcelona şi Liverpool, de aseară, pe Camp Nou (98.299 spectatori), a fost mult aşteptată. Se anunţa un şoc între Virgil van Dijk, jucătorul anului, în Anglia, şi Lionel Messi, care nu mai avea nevoie de nicio prezentare. Jurgen Klopp, care a pierdut până acum trei finale de cupe europene, două de C1 şi una de C3, a făcut o mişcare tactică neaşteptată: l-a titularizat pe Joe Gomez, mult mai puternic, revenit după o îndelungată convalescenţă, pe flacul drept al defensivei, în locul tânărului Alexander Arnold, iar în atac, între Mane şi Mohamed Salah l-a plasat pe Giorgnio Wijnaldum, pariu pierdut. Jocul începuse bine pentru „cormorani”, dar în minutul 26 Matip l-a scăpat din supraveghere pe Suarez, la o centrare a lui Alaba, şi fostul jucător al lui Liverpool a deschis scorul împotriva cursului partidei. Liverpool a început bine şi repriza secundă, dar ritmul lent impus a convenit gazdelor, iar pasivitatea defensivei a fost speculată de ultra-realismul catalanilor, care prin Lionel Messi, într-un interval de opt minute, au dat lovitura (min. 75 şi 82). Messi a transformat o lovitură liberă de la 27 de metri, impecabil, expediind balonul aproape de vinclul porţii străjuite de Alisson Becker. Ajungând la 600 de goluri pentru FC Barcelona, de la debutul său (la 1 mai 2005) cu Albacete. Returul pe 7 mai a.c. pe Anfield. Liverpool era singura echipă engleză care se impusese pe terenul Barcelonei în competiţiile europene: 1-0 în Cupa UEFA (1975-1976) şi 2-1 în Liga Campionilor (2006-2007). FC Barcelona rămâne neînvinsă în ultimile 31 de partide pe teren propriu în Liga Campionilor (28 de victorii şi 3 remize). Victoria clară a gazdelor (3-0) deschide drumul spre finala de la Madrid. Nu s-ar putea spune că oamenii lui Jurgen Klopp nu au avut ocazii de gol, dar din păcate nu au reuşit nici măcar golul de onoare, de care au fost foarte aproape, cum au fost şi gazdele de un neverosimil… 4-0.