Azi, Finalissima: Italia – Argentina

0
457

Cupa Campionilor CONMEBOL – UEFA, denumită și Finalissima, revine după o pauză de 29 de an, fiind vorba de o competiție oficială care presupune un meci între câștigătoarea Euro și cea a Copa America, pe modelul fostei Cupe Intercontinentale. Astfel, în seara aceasta, de la ora 21.45 (Digisport 1), pe Wembley, Italia, câştigătoarea Euro 2020, se va duela cu Argentina, câştigătoarea Copa America 2020. Cunoscută anterior ca Trofeul Artemio Franchi, întâlnirea dintre campionii Americii de Sud și ai Europei a avut loc pentru prima dată în 1985, la doi ani după moartea lui Artemio Franchi, președinte federației italiene, al UEFA și vicepreședinte FIFA. Prima ediție a fost găzduită în Franța, iar gazda a învins Uruguay cu 2-0. Al doilea meci a avut loc în 1993 între Argentina și Danemarca, iar sud-americanii au câștigat acasă, la penalty-uri. „Finalissima” nu are prelungiri în caz de egalitate după 90 de minute, se va trece direct la penalty-uri.

Italia: Donnarumma – Di Lorenzo, Bonucci, Chiellini, Emerson – Barella, Jorginho, Verratti – Bernardeschi, Scamacca, Insigne. Antrenor: Roberto Mancini

Argentina: E. Martinez – Foyth, Romero, Otamendi, Acuna – De Paul, Rodriguez, Lo Celso – Messi, L. Martinez, Di Maria. Antrenor: Lionel Scaloni