Recordmanul Salah aduce victoria “cormoranilor”

0
347

Atacantul egiptean al lui Liverpool, Mohamed Salah, a înscris golul decisiv în victoria din deplasare, cu Crystal Palace, scor 2-1, și a egalat recordul deținut de Ronaldo și Van Persie, care marcaseră de 21 de ori într-un sezon de Premier League. 29 de goluri a reușit Mohamed Salah în 31 de meciuri din acest campionat la Liverpool și 38 în toate competițiile. Africanul a punctat la Londra cu 5 minute înainte de final, cu un şut din 6 metri, aşa cum făcuse şi Mane mai devreme, după ce gazdele au avut avantaj la pauză, datorită penalty-ului transformat de Milivojevic. Benteke a ratat două mari ocazii contra fostei sale echipe.

Liderul Manchester City s-a impus lejer la Liverpool, 3-1 cu Everton, goluri: Sane, Sterling şi Gabriel Jesus punctând în prima repriză, iar Bolasie a redus diferenţa în partea secundă.

Alte rezultate ale etapei a 32-a: West Ham – Southampton 3-0, Brighton – Leicester 0-2, Man United – Swansea 2-0 (Lukaku, Alexis Sanchez), WBA – Burnley 1-2, Watford – Bournemouth 2-2.

Clasament: 1. Man City 84p, Man United 68p, 3. Liverpool 66p, 4. Tottenham 61p.