Barcelona a salvat in extremis un punct la Sevilla

0
342

În etapa a 30-a din Primera, Sevilla a condus Barcelona cu 2-0, însă Suarez şi Messi au marcat de două ori într-un minut, chiar înainte de final, iar echipa lui Ernesto Valverde a ajuns la 37 de meciuri fără înfrângere în campionat. Gazdele au deschis scorul cu zece minute înainte de pauză, prin Franco Vazquez, iar columbianul  Luis Muriel a marcat pentru 2-0 la cinci minute de la reluarea jocului. Messi a intrat pe teren în minutul 59, în locul lui Dembele, şi a egalat în minutul 89, cu un şut de la 16 metri, după ce Suarez redusese diferenţa, un minut mai devreme. Pentru Barca urmează duelul cu Roma, din Champions League.

Real Madrid s-a impus cu 3-0 la Las Palmas şi rămâne în cursa pentru locul al doilea. Fără Ronaldo, Ramos, Carvajal, Isco, Kroos şi Marcelo – menajaţi pentru meciul din Champions League, cu Juventus, – oaspeţii au deschis scorul prin Gareth Bale. Benzema a purtat banderola de căpitan la cel de-al 400-lea meci în tricoul blanco şi a marcat pentru 2-0 din penalty, înainte de pauză. La cinci minute după reluarea jocului, trupa lui Zidane a mai primit o lovitură de la unsprezece metri, iar Bale a făcut dubla.

În alte meciuri de sâmbătă: Girona – Levante 1-1 şi Bilbao – Celta 1-1.

Clasament: 1. Barcelona 76p, 2. Atletico 64p, 3. Real 63p, 4. Valencia 59p.