Bundesliga – Bayern, set alb la Hoffenheim

0
529

Bayern Munchen a surclasat-o pe Hoffenheim cu scorul de 6-0, în deplasare, într-un meci din etapa a 24-a a din Bundesliga. Au marcat: Gnabry (2), Kimmich (7), Zirkzee (15), Coutinho (33, 47), Goretzka (62). Cu 10 minute înainte de final, când scorul era deja 6-0 pentru bavarezi, meciul a fost întrerupt preţ de 20 de minute, deoarece fanii oaspeţilor au afişat un mesaj împotriva patronului echipei Hoffenheim, Dietmar Hopp. La reluare, jucătorii celor două echipe au refuzat jocul, limitându-se la pase scurte, solidari cu patronul lui Hoffenheim.

Rezultate le etapei:
Fortuna Dusseldorf – Hertha Berlin 3-3 Au marcat: Karaman (6, 45+1), Thommy (9)/ Thommy (64, aut.), Cunha (66), Piatek (75 – pen).
Borussia Dortmund – Freiburg 1-0 A marcat: Sancho (15).

Mainz – SC Paderborn 2-0 Au marcat: Quaison (29), Onisiwo (37).

Augsburg – Borussia Moenchengladbach 2-3 Au marcat: Loewen (57), Finnbogason (83), respectiv Bensebaini (49), Stindl (53, 79).

Clasament: 1. Bayern Munchen 52 puncte, 2. RB Leipzig 48 puncte (23 jocuri), 3. Dortmund 48 puncte, 4. Borussia Moenchengladbach 46 puncte (23 j), 5. Bayer Leverkusen 43 puncte (23 j).