Chelsea, eşec neverosimil, Man United, fără reacţie

0
505

Campioana Angliei, Chelsea Londra, a fost surclasată pe teren propriu de nou-promovata Bournemouth, scor 3-0, goluri marcate în a doua repriză de: Wilson, Stanislas şi Ake. Stoperul Christensen s-a accidentat în prima repriză, iar achiziţia Ross Barkley a făcut un meci dezastruos.

În derby-ul etapei, Tottenham a învins cu 2-0 pe Man United. În chiar primul minut a deschis scorul Eriksen, iar Jones a marcat în propria poartă înainte de pauză. Alexis Sanchez a fost titular în echipa lui Mourinho, care nu a avut nicio ocazie pe parcursul jocului.

Liderul, Manchester City, n-a avut probleme cu lanterna roşie, WBA, pe care a învins-o cu 3-0, goluri: Fernandinho, De Bruyne, Aguero.

Celelalte rezultate de miercuri: Southampton – Brighton 1-1, Stoke – Watford 0-0, Everton – Leicester 2-1, Newcastle – Burnley 1-1.

Clasament: 1. Man City 68p, 2. Man United 53p, 3. Liverpool 50, 4. Chelsea 50p, 5. Tottenham 48, 6. Arsenal 42p.