Pandurii continuă parcursul peste aşteptări – Grigoraş: „Nimeni nu ne vedea pe locul 2”

0
576

În penultima rundă a sezonului, Pandurii a etalat din nou jocul care i-a adus atâtea aprecieri şi statutul de revelaţie a sezonului şi a câştigat în faţa Concordiei Chiajna. Oaspeţii au profitat de eroarea lui Mingote şi au deschis scorul devreme, însă a urmat o replică devastatoare a gorjenilor, care şi-au creat ocazii în serie, la fel ca în prima repriză cu Steaua, unica reuşită fiind a lui Voiculeţ, de la 30 de metri. Maxim a adus victoria în repriza secundă, după un meci dominat total de olteni, care pot termina turul pe locul secund dacă nu pierd în ultima rundă la Giurgiu. Petre Grigoraş a apreciat jocul băieţilor săi, explicând la final filosofia pe care încearcă să o imprime echipei. „Când nici nu te aşezi bine pe bancă şi pleci cu 0-1 ştiind că întâlneşti o echipă care aleargă şi care este bine organizată, nu este uşor. Ritmul de joc pe care ni-l impunem noi, cu presing foarte avansat, presupune o risipă mare de energie. Din păcate, la acest stil trebuie să stai foarte bine fizic şi mai ales să înscrii până atunci măcar o dată. Dacă nu, este greu să rezişti ulterior. Poate cu timpul vom putea face presing până spre minutul 90, dar deocamdată e imposibil. Poate doar Steaua să fie acolo, momentan. Cred că nimeni nu se gândea că în ultima etapă a turului ne vom găsi în situaţia de a ne lupta pentru locul 2 cu Astra. Erau alte echipe văzute acolo, FC Vaslui, CFR Cluj, Rapid” a spus Grigoraş, artizanul parcursului impresionant şi al jocului spectaculos al oltenilor.