Liga a IV-a Dolj, etapa a 15-a – Egal în derby-ul de la Podari, Calafatul se desprinde

0
344

Prima etapă a returului Ligii a IV-a Dolj a conţinut şi un derby, la Podari întâlnindu-se două aspirante la play-off şi evident la promovare, FC Podari şi Prometeu craiova. Gazdele antrenate de Victor Naicu nu au reuşit să-şi ia revanşa după eşecul din debutul sezonului, terminând la egalitate, 1-1 cu „pompierii” lui Sişoe. Tâmplaru în minutul 7 a deschis scorul, dar veteranul „Bulină” Luţă a egalat peste o jumătate de oră, iar gazdele nu au mai reuşit să reintre în avantaj până la final, deşi au evoluat în ultimele 20 de minute cu un om în plus, după eliminarea portarului Poenaru de către centralul Constantinescu, după proteste la adresa asistentului Marcu. Pentru gazde au evoluat: Al. Barbu – Stoian, Sodoleanu, Istudor, Mateiţă (74 Cimpoeru) – Niţă, Pârvu (71 Crângoiu), G. Ionescu, Cruşoveanu (46 Dumbra) – Preda (63 Telea), Tâmplaru, în timp ce „pompierii de serviciu” au fost: Poenaru – Creţu (20 Gae), G. Şerban, Preduţ, Ţăpârlan (13 Dinu) – Duculescu, Chiliman, Ghiţă, Vătu – Al. Luţă (86 Enache), Corcoveanu (71 B. Matei). De împiedicarea reciprocă a urmăritoarelor a profitat Dunărea Calafat, care s-a desprins după succesul la scor de neprezentare contra Progresului Segarcea. Se anunţă însă cea mai acerbă luptă pentru accederea în play-off şi câştigarea acestuia de când a fost introdus acest sistem, pentru poziţia a patra concurând aprig Işalniţa şi Filiaşiul, ambele câştigătoare în runda de deschiderea a părţii a doua a campionatului. Rezultatele etapei a 15-a: FC Podari – Prometeu Craiova 1-1, CSJ Ştiinţa U Craiova – Viitorul Cârcea 1-2, Recolta Ostroveni – FC Leamna 4-2, Dunărea Calafat – Progresul Segarcea 3-0, Energia Craiova – Dynamik Craiova 3-6, Amaradia Melineşti – CSO Filiaşi 3-4, CS Işalniţa – Avântul Pieleşti 3-0. Şcoala de Fotbal GP a stat.