
Va intra în istorie Congresul Extraordinar de astăzi, de la care au absentat mulți dintre greii partidului. Printre aceștia, Adrian Veștea, Cătălin Predoiu (și-a dat demisia din funcția de prim-vicepreședinte), Rareș Bogdan, Alina Gorghiu, Emil Boc, Sorin Câmpeanu, Lucian Bode, Hubert Thuma, Alin Tișe, Toma Petcu, Valeriu Iftime, George Scripcaru, Nicoleta Pauliuc, Monica Anisie, Ionuț Stroe și Andrei Baciu. Situația juridică este neclară și nu se știe câți dintre parlamentarii liberali, în afara celor absenți, vor vota noul Guvern Veștea fără să se teamă că vor fi excluși din partid.















