Gică Hagi: “Craiova, cea mai bună”

0
2

La conferinţa de presă care a precedat meciurile amicale ale naţionalei cu Georgia şi Ţara Galilor, selecţionerul Gică Hagi a vorbit şi despre performanţa Universităţii Craiova.

„Craiova a jucat de la început, au un pas în plus, ca echipă, ca jucători, ca lot. Au fost în formă. Cred că au cei mai în formă jucători, care au dat randament. Când ajungi să câștigi și titlul, campionatul și cupa, atunci însemnă că ești cel mai bun. Și atunci, e clar că de acolo avem ce lua. Clar că Universitatea Craiova a luat fața celorlalte. Va fi echipa cu cei mai mulți jucători convocați”, a declarat Gică Hagi, la o conferință de presă.

Gică Hagi despre…

Mitriţă: “Am dat telefoane anumitor jucători. Am vorbit în special cu cei de afară. Când un jucător alege să se retragă, este decizia lui. Mitriță singur a spus că nu mai vrea să vină. Când ajungi la concluzia asta, ce să mai vorbești? Nu are rost. Trebuie să ne uităm înainte. El a ajuns la concluzia asta”

Ianis Hagi: „Cu Ianis a fost foarte greu când era mic. Copilul, când crește mare, știe să meargă singur. E cu totul altă situație. Are 14 ani la echipele naționale. Îl cunoașteți, îl știți. Eu sper să mă ajute și pe mine, așa cum i-a ajutat și pe ceilalți selecționeri”

Obiective: „Sper să ne calificăm la EURO. Trebuie să avem o mentalitate de învingător. O să fie mult de muncă, dar trebuie să ajungem acolo. Asta am încercat să lucrăm în această perioadă. O parte dintre jucători vor ajunge în cantonament pe 23 mai, alții pe 27. Lotul îl vom anunța mâine, dar nu în totalitate. Nu o să spunem ce se întâmplă cu jucătorii care joacă la baraj, fie ei de la FCSB, Dinamo sau FC Botoșani. În meciul cu Georgia va juca o echipă, iar la cel cu Țara Galilor alta. Vom folosi două echipe. Sunt două teste. După vin meciurile oficiale. O să luăm patru fundași stânga! Bancu trebuie să simtă ceva tânăr în spate!”

LĂSAȚI UN MESAJ

Comentariul
Numele

Operaţie antispam (completează):  *