Oltenia este sub alertă meteo de ninsori și ger până pe 3 februarie. Se depune strat de zăpadă, iar vântul va viscoli ninsoarea. Temperaturile scad drastic, până la -20 de grade, anunță Administrația Națională de Meteorologie (ANM).
Meteorologii au emis duminică mai multe alerte Cod Galben ce vizează ninsori viscolite și ger, valabile pentru zeci de județe din țară și municipiul București, până pe 3 februarie.De la ora 14:00, va intra în vigoare o alertă meteo ce vizează intensificări ale vântului, ninsori viscolite și depunerea unui strat de zăpadă, valabilă până luni, la ora 10:00. “În intervalul amintit, în sudul Olteniei, al Munteniei și Dobrogei, temporar va ninge, și se va depune, local, un strat de zăpadă de 6 – cm”, a menșionat ANM.În județele Dolj, Olt, Teleorman, Giurgiu, Caraș-Severin, Ilfov (inclusiv București), Buzău, vestul județelor Brăila, Ialomița și Călărași, precum și în Constanța și Tulcea, vor fi intensificări ale vântului cu viteze la rafală de 50…55 km/h, viscolind temporar ninsoarea.
Val de ger
De luni, 2 februarie, de la ora 10:00, până marți, 3 februarie, la ora 10:00, va fi în vigoare o altă alertă meteo de ger, ce vizează mai mult de jumătate din țară. În regiunile Oltenia, Moldova, Dobrogea, Muntenia, precum și în estul și sud-estul Transilvaniei, vor fi temperaturi deosebit de scăzute. Acestea vor fi, în medie, cu 7…9 grade mai mici decât normele climatice.
- Maxime: Între -9 și -3 grade (până la -15 grade în nordul Moldovei).
- Minime: Noaptea va fi ger năprasnic, cu valori între -20 și -8 grade Celsius.















