La Mondialul Cluburilor, din Grupa F s-au calificat Borussia Dortmund şi Fluminense. Nemţii s-au impus în ultima etapă, scor 1-0, în Ohio, cu sud-coreenii de la Ulsan, gol Svensson în minutul 36. Fluminense a terminat la egalitate, scor 0-0, cu sud-africanii de la Mamelodi Sundowns, pe Hard Rock Stadium, iar “apusurile” merg acasă. Dortmund a câştigat grupa, cu 7 puncte, urmată de Fluminense cu 5 puncte, Mamelodi, 4 puncte, iar Ulsan a avut 0 puncte.
În grupa E, mexicanii de la Monterrey s-a calificat în optimi, după o victorie categorică, 4-0, în fața japonezilor de la Urawa Red Diamonds, dar au şi beneficiat de succesul lui Inter, scor 2-0, cu River Plate, goluri Esposito şi Bastoni. Inter a câştigat grupa, cu 7 puncte, urmată de Monterrey, 5 puncte, River, 4 puncte, Urawa, 0 puncte.
Optimile de finală stabilite până acum: Palmeiras – Botafogo, Benfica – Chelsea, PSG – Inter Miami, Flamengo – Bayern, Inter Milano – Fluminense, Dortmund – Monterrey.