Copa America: Argentina, în semifinale, deşi Messi a ratat penalty

0
25

Argentina, campioana en-titre, este prima echipă calificată în semifinalele Copa America, după ce a eliminat Ecuadorul în sferturi, la loviturile de departajare, la Houston (Texas). A fost 1-1 după 90 de minute, Argentina marcând în minutul 35 prin Lisandro Martinez, iar Ecuadorul a trimis meciul direct la lovituri de departajare în minutul 90, prin Kevin Rodriguez, după ce Ener Valencia ratase un penalty în minutul 59, şutând în bară. Acelaşi lucru avea să-l facă şi Messi la loviturile de departajare, el fiind primul executant.

Numai că superstarul argentinian a fost salvat de eroul de la Mondiale, portarul Emiliano “Dibu” Martinez, care a apărat şuturile ecuadorianilor Mena şi Minda. Campionii mondiali au punctat prin Julian Alvarez, Mac Allister, Montiel şi Otamendi, iar pentru ecuadorieni au transformat John Yeboah şi Jordy Caicedo.

Lionel Scaloni a folosit formula: Martinez – Molina (Montiel, 70), Romero, Lisandro Martínez (Otamendi, 78), Tagliafico – De Paul, Enzo Fernandez (Lo Celso, 78), Mac Allister, Nico Gonzalez – Messi, Lautaro Martinez (Julian Alvarez, 65).

În semifinale, Argentina va evolua cu învingătoarea meciului dintre Venezuela şi Canada, care se vor întâlni la Arlington. Celelalte două sferturi de finală de la Copa America sunt Panama – Columbia şi Brazilia – Uruguay.