Arsenal şi Barcelona, în sferturile Champions League

0
195

Arsenal Londra şi FC Barcelona s-au calificat, marţi seara, în sferturile de finală ale Champions League. “Tunarii” au eliminat-o pe FC Porto, scor 4-2, la loviturile de departajare, fiind 1-0 după 120 de minute, gol Troussard (41), acelaşi scor cu care lusitanii câştigaseră în tur. La lovituri de departajare, pentru Arsenal au transformat Odegaard, Havertz, Saka şi Rice, iar la FC Porto au marcat Pepe şi Grujic şi au ratat Wendell şi Galeno.

FC Barcelona s-a calificat în sferturi după ce a învins-o pe Napoli cu 3-1 în returul de pe Montjuic, în prima manşă fiind 1-1. Pentru FC Barcelona au marcat Fermin Lopez (15), Joao Cancelo (17) şi Lewandowski (84), în timp ce pentru Napoli a punctat Rrahmani, în minutul 30.

În sferturi s-au mai calificat FC Barcelona, Bayern Munchen, Real Madrid, Manchester City şi Paris Saint-Germain, iar astă-seară se joacă ultimele optimi: Atletico Madrid – Inter Milano (0-1 în tur) şi Borussia Dortmund – PSV Eindhoven (1-1 în tur).