Bilbao, calificare en-fanfare în finala Cupei Spaniei

0
169

Athletic Bilbao şi Mallorca vor disputa finala Cupei Spaniei, pe arena La Cartuja din Sevilla, pe 6 aprilie. Bilbao a trecut în semifinale cu o dublă victorie de Atletico Madrid, 1-0 în deplasare şi 3-0 în meciul retur, pe San Mames. Fraţii Inaki şi Nico Williams au făcut 2-0 la pauză, marcând unul din pasa celuilalt (I. Williams ’13, N. Williams ’42), iar celălalt atacant al lui Ernesto Valverde, Guruzeta, a punctat în minutul 61.

Athletic Bilbao este una dintre specialistele competiţiei, fiind a doua cea mai titrată echipă, după FC Barcelona. Catalanii au 31 de trofee, în timp ce bascii s-au impus de 20 de ori (ultima dată în 1984) şi au mai jucat alte 16 finale. Ei vor disputa finala pentru a treia oară în ultimele cinci ediţii, după ce le-au pierdut pe celelalte, cu Real Sociedad (0-1) în 2021 şi cu Barçelona (0-4) în anul următor.

De partea cealaltă, Mallorca a câştigat Cupa Spaniei în 2003 şi a mai disputat 2 finale.