Manchester City a câştigat Mondialul Cluburilor

0
557

Manchester City este cea mai bună echipă de club din lume în 2023, după ce s-a impus clar, scor 4-0, în faţa formaţiei braziliene Fluminense, în finala Mondialului Cluburilor, pe arena King Abdullah Sports City din Jeddah (Arabia Saudită). Pentru deţinătoarea Champions League, lipsită în finală de Haaland, de Bruyne şi Doku, au marcat: Alvarez (1, 88), Nino (23 autogol) şi Foden (72).

Pep Guardiola a folosit formula: Ederson – Walker, Stones (74 Gvardiol), Dias, Ake (81 Bobb) – Lewis (60 Kovacic), Rodri (74 Akanji) – Foden (81 Matheus Nunes), Bernanrdo Silva, Grealish – Alvarez.

Pentru deţinătoarea Copei Libertadores, antrenorul Fernando Diniz a folosit formula:  Fabio – Xavier, Nino (74 Marlon), Felipe Melo (60 Goiano), Marcelo (60 Gomes) – Andre, Martinelli – Arias, Ganso (60 Vinicius Lima), Keno (46 Kennedy) – Cano.

Manchester City a cucerit astfel cinci trofee în 2023: Premier League, Cupa Angliei, Champions League, Supercupa Europei și Cupa Mondială a Cluburilor, ratând numai Cupa Ligii Angliei şi Supercupa Angliei. Guardiola câștigă Mondialul Cluburilor a patra oară, după două trofee cu FC Barcelona şi unul cu Bayern Munchen.

În finala mică, formaţia egipteană Al Ahly, câştigătoarea Ligii Campionilor Africii, a învins echipa japoneză Urawa Red Diamonds, deţinătoarea Ligii Campionilor Asiei, scor 4-2. Au marcat Ibrahim (19), Tau (25), Koizumi (60 – autogol) şi Maaloul (90+9), respectiv Kante (43) şi Scholz (54 – penalti).