Messi, în continuare decisiv pentru Argentina

0
249

Leo Messi a adus victoria Argentinei în faţa Ecuadorului, scor 1-0, în debutul preliminariilor Cupei Mondiale din 2026, cu un gol din lovitură liberă, în minutul 76 al partidei disputate pe stadionul Monumental din Buenos Aires, în faţa a 86.000 de spectatori. Messi a ajuns la 104 goluri în 176 de selecţii pentru naţionala Albiceleste. Campioana mondială a jucat în formula: Martinez – Molina, Romero, Otamendi, Tagliafico – De Paul, Enzo Fernandez, McAllister (77 Paredes) – Messi (89 Palacios), Lautaro Martinez (77 J. Alvarez), Nico Gonzales (62 Di Maria).

În celelalte meciuri din zona sud-americană a preliminariilor CM 2026:  Columbia – Venezuela 1-0, gol Rafael Santos Borre în minutul 46, Paraguay – Peru 0-0. La noapte se joacă meciurile: Brazilia – Bolivia şi Uruguay – Chile.