Olanda – Argentina, primul sfert de finală de la Mondial

0
349

Olanda şi Argentina sunt primele două echipe calificate în sferturile de finală ale Mondialului din Qatar, fază în care se vor şi întâlni. Jucând pe contraatac, Olanda a trecut cu 3-1 de naţionala Statelor Unite, în primul meci al optimilor. Depay (10) şi Daley Blind (45+1) au marcat până la pauză, din faze similare, primind pase de la Dumfries, cel care a stabilit scorul final (81), după ce Haji Wright redusese din diferenţă în minutul 76.

Olanda: Noppert – Timber, Van Dijk, Ake (de Ligt 90+3) – Dumfries, De Roon (Bergwijn 46), F. De Jong, Blind – Klaassen (Koopmeiners 46) – Gakpo (Weghorst 90+3), Depay (Simons 83). Selecţioner: Louis van Gaal

SUA: Turner – Dest (Yedlin 75), Zimmerman, Ream, Robinson (Morris 90+2) – McKennie (H. Wright 67), T. Adams, Musah – Weah (Aaronson 67), J. Ferreira (Reyna 46), Pulisic. Selecţioner: Gregg Berhalter.
În a doua optime, Argentina n-a avut mari probleme cu Australia, chiar dacă scorul a fost strâns, 2-1, iar la ultima fază a jocului australienii au ratat o mare ocazie. Messi a deschis scorul în prima repriză, la meciul 1000 din carieră, iar  În minutul 57, Julian Alvarez a profitat de o greşeală a portarului australian şi a înscris pentru 2-0. În minutul 77, Enzo Fernandez a deviat şutul lui Craig Goodwin şi suspansul s-a menţinut până la final.

Argentina: D. Martinez – Molina (Palacios 80), Otamendi, Romero, Acuna (Tagliafico 71) – Mac Allister (Montiel 80), E. Fernandez, De Paul – Papu A. Gomez (Lisandro Martinez 50), Messi, J. Alvarez (Lautaro Martinez 71). Selecţioner: Lionel Scaloni

Australia: Ryan – Degenek (Karacic 71), Souttar, Rowles, Behich – Leckie (Kuol 71), Mooy, Irvine, Baccus (Hrustic 58) – McGree (Goodwin 58), Duke (MacLaren 71). Selecţioner: Graham Arnold