Un tânăr de 19 ani din Galicea Mare a fost arestat preventiv pentru tentativă de omor, după ce a înjunghiat un băileştean de 25 de ani, în faţa unei discoteci din Galicea Mare.
![cutit](https://www.cvlpress.ro/wp-content/uploads/2012/02/cutit-300x200.jpg)
Poliţiştii din Giubega au fost sesizaţi de cadrele medicale ale spitalului din Băileşti, în noaptea de vineri spre sâmbătă, că a ajuns acolo un tânăr ce prezenta o plagă înjunghiată în zona abdomenului. Au fost demarate verificările şi a fost anunţat şi un procuror criminalist de la Parchetul de pe lângă Tribunalul Dolj, stabilindu-se că, în noaptea respectivă, în jurul orei 01.00, în faţa clubului “Yoyo” din Galicea Mare, Alin Alexandru Bistriceanu, de 19 ani, din localitate, s-a certat cu Florin Rova de 25 de ani din Băileşti, în timpul scandalului Bistriceanu scoţând un cuţit cu care i-a aplicat lui Rova o lovitură în abdomen. Potrivit purtătorului de cuvânt al Parchetului de pe lângă Tribunalul Dolj, procuror Magda Bădescu, din raportul medico-legal preliminar a rezultat că leziunea suferită de victimă i-a pus viaţa în primejdie şi că va avea nevoie de 30 – 35 de zile de îngrijiri medicale pentru vindecare, astfel că Bistriceanu a fost reţinut pe bază de ordonanţă emisă de procurorul de caz, iar sâmbătă după-amiază a şi fost prezentat Tribunalului Dolj cu propunere de arestare preventivă. Instanţa a admis propunerea şi a dispus arestarea preventivă a tânărului pentru 29 de zile, pentru comiterea infracţiunii de tentativă de omor.