![](https://cvlpress.ro/wp-content/uploads/2020/02/DSC_7769-280x186.jpg)
Astăzi, 13 studenţi militari, viitori ofiţeri la arma “pompieri”, şi-au început stagiul de practică la Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă “Oltenia” al judeţului Dolj. Aceştia sunt studenţi ai Facultăţii de Pompieri din cadrul Academiei de Pompieri , din cadrul Academiei de Poliţie “Alexandru Ioan Cuza”, , câte trei fiind din anii I – III, alţi patru din anul IV de studiu. Timp de o lună de zile, câte opt ore zilnic, viitorii pompieri vor fi angrenaţi în activităţi practice, sub comanda şi supravegherea unor pompieri cu experienţă.